Mustafa Bilgin Kimdir ?

Bilgin baklava, Mustafa Bilgin tarafından kurulmuştur. Mustafa Bilgin dünyanın en kaliteli baklavalarını yapan ustaların yaşadığı Gaziantep’in Nizip ilçesine bağlı Adaklı köyündendir.

Adaklı köyü 100 yıllık geleneğe sahip olan çok özel bir köydür. Adaklı köyü baklava ustaları; her yıl düzenlenen en kaliteli baklava yarışmasını birinci olarak kazanmışlardır.

İşte Mustafa Bilgin tam 30 yıldır bu ustaların yanında çıraklıktan ustalığa kadar baklavanın tüm özelliklerini öğrenmiş ve kendi markasını oluşturmuştur.

Mustafa Bilgin Adaklı köyünde ustalardan aldığı bilgi ve tecrübe ile uzun yıllar Gaziantep’te daha sonra Ankara, İstanbul ve İzmir’de baklava sektöründe hem usta olarak hem işletmeci olarak uzun yıllar hizmet vermiştir.

Bugün yeni bir marka oluşturmak, İzmir’ de baklava kalitesini zirveye çıkarmak adına yeni bir adım etmiştir.

Öyle ki işletme sahibi olması onu yıldırmamış, bunca yılın çalışmasından sonra artık masa başında oturayım dememiş ve tekrar tezgahın başına geçmiştir.

Sabah saat 04:00’te ekibi ile beraber tezgahının başına geçiyor, tüm baklava üretiminde adım adım işin başında çalışarak, emek vererek bu eşsiz lezzetlerin oluşmasına katkı sağlıyor.

Mustafa Bilgin İzmir’de Bilgin Baklava ile herkesin baklava yemesini sağlayacağını, bunu herkese gerçek lezzeti ulaştırarak yapacağını bunun için şubeleşmeyeceğini, ve asla bu lezzeti değiştirmeyerek yapacağını özellikle ifade ediyor.

Baklavanın Türk kültüründeki yerini çok iyi biliyor, misafirlikte, iş toplantılarında, ziyaretlerde, keyifli yemeklerden sonra aranan bir lezzet olduğunu ve bu lezzeti yeniden hak ettiği değere kavuşturacağına inanıyor.


Çünkü Mustafa Bilginin her zaman söylediği gibi,


‘’ Bir dilim baklavanın 27 yıl hatrı vardır.’’

👋

Share